Wybierz język:  Polish version  English version  Italian version  Spain version  Czech version  Serbian version  Deutsh version  Greek version  Slovakian version
tel. +48 32 750 5000
BIURO HANDLOWE 9:00 - 17:00
Kategorie

Lub producenta:
Ostatnio oglądane
Mercusys AC12G

Recenzja i test Mercusys AC12G (AC1200)


Router Mercusys AC12G to budżetowy model z gigabitowymi portami i dwuzakresową siecią Wi-Fi. Dobry wybór dla tych, którym zależy na wysokiej prędkości w niskiej cenie.
Według informacji z oficjalnej strony mercusys.com/pl firma ma chińskie korzenie, a docelowym segmentem rynku są podstawowe urządzenia sieciowe w atrakcyjnej cenie. Rzeczywiście tak jest. W segmencie budżetowym routery bezprzewodowe Mercusys AC12 i AC12G są jednym z najbardziej rozchwytywanych wśród dwuzakresowych modeli 802.11ac o deklarowanej prędkości Wi-Fi do 1200 Mb/s. Różnica między tymi dwoma modelami polega jedynie      na przepustowości portów LAN, która wynosi do 100 Mb/s w AC12 i do 1000 Mb/s w AC12G.

Specyfikacja

Producenci lubią podawać bardzo duże wartości teoretycznej przepustowości kanałów bezprzewodowych zapewnianych przez routery. AC12G nie był wyjątkiem. Deklarowane 1200Mbit/s składa się       z maksymalnie 300Mbit/s w paśmie 2,4 GHz i do 867 Mbit/s przy 5 GHz.    Są to jednak tylko obliczenia teoretyczne, które w praktyce można natychmiast podzielić na pół. Nawet w idealnych warunkach, gdy na sąsiednich kanałach radiowych nie ma innych urządzeń.

Model Mercusys AC1200 Gigabitowymi portami
Model klasyfikacji producenta AC12G
Rodzaj połączenia z Internetem Dynamiczne IP, statyczne IP, PPPoE, PPTP, L2TP
Tryb pracy Most routera bezprzewodowego
Inne funkcje Harmonogram pracy, sieć dla gości, kontrola rodzicielska
Normy i protokoły IEEE 802.11a/n/ac 5 GHz, IEEE 802.11b/g/n 2,4 GHz
Interfejsy 1 x port WAN 10/100/1000 Mbps, 3 x port LAN 10/100/1000 Mbps
Anteny 4 zewnętrzne anteny dookólne
Moc nadajnika <20 dBm
Prędkość transmisji 300Mb/s w paśmie 2,4GHz, 
867Mb/s w paśmie 5GHz
Bezpieczeństwo transmisji bezprzewodowej WPA-PSK, WPA2-PSK
Diody na urządzeniu 1 x zasilanie (SYS), 1 x Wi-Fi, 1 x Internet (WAN), 1 x LAN
Przyciski 1 x WPS / Reset
Zasilanie 9 V DC, 0,85 A
Wymiary 222 x 140 x 32 mm
Temperatura Praca: 0 ℃ ~ 40 ℃;
Przechowywanie: -40 ℃ ~ 70 ℃
Wilgotność Praca: 10% ~ 90% RH;
Przechowywanie: 5% ~ 90% RH

Oficjalna strona produktu:mecrusys.com

Opakowanie


Karton, w którym znajduje się router Mercusys AC12G, jest sporych rozmiarów, można więc sobie zadać pytanie, co jest w środku, ponieważ współczesne routery przyzwyczaiły nas do kompaktowych rozwiązań.Odpowiedź jest prosta - urządzenie jest ułożone na płasko, a anteny wzdłuż krótszego boku urządzenia. Gdyby projektanci opakowania zmienili koncepcję, na taką, że można je złożyć wzdłuż dłuższego boku routera, pudełko byłoby znacznie krótsze.
Projekt opakowania okazał się dość chwytliwy, przyciąga uwagę ze względu na obfite stosowanie czerwieni.Duże opakowanie zawiera skromny zestaw, który oprócz samego routera zawiera:  
 • Zasilacz 9V 0,85A,
 • Patchcord w białym kolorze (długość 1 metr),
 • Instrukcja instalacjiZasilacz działa w sieciach prądu przemiennego o napięciu 100–240 V 50/60 Hz, napięcie wyjściowe wynosi 9 V i 0,85 A prądu stałego. Router       i zasilacz są przeznaczone do pracy w pomieszczeniach bez kondensacji wilgoci i w temperaturze od 0 do 40 stopni Celsjusza.

Wygląd

Obudowa routera jest dość budżetowa, ale wykonana z dobrej jakości tworzywa sztucznego. Nie towarzyszy mu ostry zapach nieodłącznie związany z tanimi „urządzeniami bez nazwy”. Połówki obudowy są dobrze dopasowane i nie uginają się pod lekkim naprężeniem. Ogólnie rzecz biorąc urządzenie wygląda solidnie.


Górna pokrywa jest czarna, stylizowana na krzyżyki w kształcie litery X oraz logo producenta.Dolna połowa obudowy ma szary kolor. Prawie w całości jest perforowana, aby poprawić chłodzenie. Małe elementy z tworzywa sztucznego wykonano w rogach, odgrywają one rolę nóg i podnoszą obudowę wyżej, aby uzyskać swobodny przepływ powietrza. Pośrodku znajduje się naklejka z informacjami o urządzeniu. Blisko krawędzi umieszczono dwa otwory do montażu ściennego, położone są symetrycznie, co umożliwia zawieszenie urządzenia w dowolny sposób.Z przodu routera znajdują się cztery zielone diody LED:

 •     SYS - status urządzenia (włączony lub nie),
 •     Wi-Fi - aktywność sieci bezprzewodowej,
 •     WAN - status połączenia ze źródłem Internetu,
 •     LAN – status portów LAN.

Porty LAN, gniazdo zasilania i przycisk WPS/Reset znajdują się z tyłu urządzenia. Ich nazwy są umieszczone na plastikowej obudowie, ale są mało wyraźne. Aby się nie pomylić, port WAN do podłączenia kabla Ethernet od dostawcy jest oznaczony kolorem żółtym. Router ma cztery zewnętrzne, czarne anteny. Warto zauważyć, że dzięki ich kolorowi można odróżnić AC12G od AC12, w którym są one szare. Możliwe kąty nachylenia i promień obrotu tych anten wystarczą do znalezienia właściwej pozycji dla różnych lokalizacji routera w domu bądź firmie.


Ustawienia


Do konfiguracji służy interfejs WEB, który jest domyślnie dostępny pod adresem http://192.168.1.1 lub http://mwlogin.net .

Podstawowy proces konfiguracji

Pierwszemu wpisowi towarzyszy uruchomienie trybu podstawowych ustawień połączenia internetowego i dostępu do routera dla urządzeń klienckich. Instalator rozpoczyna się od ustawienia hasła administratora, które będzie później używane do przejścia do interfejsu internetowego w celu wprowadzenia zmian w konfiguracji. Następnie wskazujemy w jaki sposób dostawca Internetu dostarcza nam usługę. Obsługiwane typy połączeń:

 •     Statyczny adres IP
 •     Dynamiczny adres IP
 •     PPPoE;
 •     L2TP;
 •     PPTPNastępnie ustawiamy hasło do sieci Wi-Fi, osobno dla pasma 2,4GHz i 5GHz.


Panel Konfiguracyjny


Po wstępnej konfiguracji, jeśli nazwa sieci bezprzewodowej i hasło do nich uległy zmianie, konieczne będzie ponowne połączenie z nową siecią Wi-Fi. Od tego momentu w interfejsie urządzenia dostępny jest szeroki zakres ustawień urządzenia.To funkcjonalność typowa dla routerów bezprzewodowych. Z ważnych funkcji, które mogą się przydać wielu osobom, wdrożono: IPTV, kontrolę rodzicielską, sieć gościnną, przekierowanie portów (serwer wirtualny) i strefę DMZ. 

Jeśli przyjrzymy się uważnie sekcji ustawień zaawansowanych i jej funkcjonalności, zauważymy bardzo duże podobieństwo do produktów firmy TP-Link. Te same nazwy, grupowanie i dostępne opcje, tylko z ładnym wyglądem interfejsu w kolorach czerwonym i różowym.

Wnętrze urządzenia

Producent nie ujawnia komponentu sprzętowego w specyfikacji, więc musieliśmy zajrzeć do urządzenia. Połówki korpusu są mocowane przy pomocy dwóch śrub u podstawy i plastikowych zatrzasków na obwodzie. Warto zwrócić uwagę na solidne wykonanie obudowy, grubość tworzywa jest spora, również plastikowe zatrzaski stawiały wyraźny opór podczas otwierania.

Wewnątrz znajduje się jedna płyta główna oznaczona KB-6160, która zajmuje nieco ponad połowę dostępnej objętości obudowy. Zrobienie routera dwa razy mniejszym nie byłoby trudne, ale wydaje się, że wszystko ograniczało się do przeprojektowania obudowy innego, popularnego urządzenia (bardzo podobnego do TP-Link TL-WDR5620). Ponowna konfiguracja linii produkcyjnych jest czasami droższa niż zużywanie nieco więcej plastiku na produkcję.Z drugiej strony znajdziemy dużą metalową płytkę, działającą jako pasywny radiator chłodzący.Na górnej części płytki znajdują się trzy duże mikroukłady:

 •     Realtek RTL8367S - Switch zarządzalny warstwy 2 z obsługą 1000Base-T, 100Base-TX, 10Base-T, obsługą pełnego dupleksu i IEEE 802.3x;
 •     Mediatek MT7620 DA - WiSOC, łączący rdzenie mikroprocesorowe, pamięć i moduł bezprzewodowy 802.11n 300 Mbps dla pasma 2,4 GHz, działający zgodnie ze schematem 2T/2R;
 •     Mediatek MT7612EN - moduł bezprzewodowy 802.11a/b/g/n/ac 866 Mbps dla pasma 2,4 i 5 GHz, również z obwodem 2T/2R.Przewody z anten są przylutowane bezpośrednio do płytki. Łatwo jest śledzić wzdłuż torów, które dwie anteny są podłączone do MT7620DA, a dwie do MT7612EN.

Testy

Warunki testów:

Powtarzalność wyników badań urządzeń bezprzewodowych jest możliwa tylko w specjalnie przeszkolonych laboratoriach. Wyniki uzyskane w zwykłych biurach można traktować jedynie jako wskazówkę, ponieważ szybkość i poziom sygnału zależy od wielu czynników, od konfiguracji pomieszczenia do zajmowanych kanałów Wi-Fi przez pobliskie urządzenia. Testy przeprowadzono w biurze.  

Poniżej załączam spis urządzeń, które zostały wykorzystane do testów:

 •     Mercusys AC12G
 •     Laptop z kartą WiFi Intel(R) Wireless-AC 9560
 •     MikroTik RouterBOARD RB4011iGS-5HacQ2HnD-IN
 1.   5ghz Wireless (QCA9984)
 2.   2,4 Wireless (Atheros AR9300)
 •     Iphone 7 Plus

Wyniki przeprowadzonych testów

WAN (Mikrotik) <-> Router (Mercusys) <-> LAN (Mikrotik)Średni wynik:
 •     pobierania 902 Mbps
 •     wysyłania 902 Mbp

LAN (Mikrotik) <-> Router (Mercusys) <-> LAN (Mikrotik)


Średni wynik (przy jednoczesnym pobieraniu i wysyłaniu):

 • pobierania 863 Mbps
 • wysyłania 841 Mbps

Internet <-> Router (Mercusys) <-> Sieć 2,4Ghz (Laptop/Smartphone) 


(pomiar z wykorzystaniem łącza firmowego 500/100Mbps przy użyciu testu Ookla speedtest.net)

Po lewej rezultat z laptopa po prawej z smartphoneRezultat laptopa:
 •  pobierania 140 Mbps
 •  wysyłania 29 Mbps
Rezultat smartphone:
 •     pobierania 74 Mbps
 •     wysyłania 79 Mbps

Internet <-> Router (Mercusys) <-> Sieć 5Ghz (Laptop/Smartphone)


(pomiar z wykorzystaniem łącza firmowego 500/100Mbps przy użyciu testu Ookla speedtest.net)

Po lewej rezultat z laptopa po prawej z smartphone
Rezultat laptopa:
 •     pobierania 494 Mbps
 •     wysyłania 101 Mbps

Rezultat smartphone:
 •     pobierania 383 Mbps
 •     wysyłania 98 Mbps

WLAN 5Ghz (Laptop) <-> Router (Mercusys) <-> LAN (Mikrotik)


Średni wynik:

 •     pobierania 412 Mbps
 •     wysyłania 170 Mbps

WLAN 2,4Ghz (Laptop) <-> Router (Mercusys) <-> LAN (Mikrotik)
Średni wynik:
 •   pobierania 83 Mbps
 •   wysyłania 65 Mbps

WLAN 5Ghz (Laptop) <->Router (Mercusys) <-> WLAN 5Ghz (Mikrotik)
Średni wynik:
 •   pobierania 156 Mbps
 •   wysyłania 76 Mbps

WLAN 2,4Ghz (Laptop)<->Router (Mercusys)<->WLAN 2,4Ghz (Mikrotik)

Średni wynik:
 •   pobierania 74 Mbps
 •   wysyłania 37 Mbps 
We wszystkich testach możemy zauważyć szybkie działanie switcha Ethernet. Wymiana danych między klientami przewodowymi, zarówno w sieci lokalnej, jak i z portem WAN, do którego podłączone jest źródło Internetu, osiąga prędkości powyżej 900 Mb/s. Moduły bezprzewodowe w obu zakresach również dobrze sobie radzą z wymianą szybkiego ruchu z portem WAN, ale zauważalnie tracą prędkość podczas wymiany między kilkoma klientami sieci bezprzewodowej. To prawda, że ​​nawet w tym samym zasięgu, bez przeszkód między klientami a routerem, prędkość jest zapewniona na poziomie przewodowych połączeń 100-megabitowych, co jest dobrym wynikiem dla urządzenia budżetowego.

Praca bez przeszkód


Router Mercusys AC12G jest wyposażony w cztery obrotowe anteny dookólne o zysku energetycznym +5 dBi. Zapewnia to dobry obszar działania. Moc jest wystarczająca, aby zapewnić stabilną komunikację w średniego rozmiaru mieszkaniu i małej firmie , pod warunkiem, że router jest umieszczony blisko centralnej części mieszkania/firmy. Przeszkody w postaci ścian, zwłaszcza konstrukcji żelbetowych, zmniejszają prędkość połączenia o około połowę przy każdej z nich.

Podsumowanie

Testowany router Mercusys AC12G zapewni dobrą prędkość Internetu i sieci LAN, umożliwia wygodne surfowanie po Internecie, przeglądanie  i przesyłanie filmów FHD, IPTV i gier komputerowych. Interfejs w języku angielskim  pozwala na  prostą konfigurację nawet niedoświadczonym użytkownikom i przygotowanie urządzenia do pracy. Podstawowa funkcjonalność jest nawet nieco osłabiona przez dodatkowe funkcje, takie jak uproszczona kontrola rodzicielska nad czasem połączenia i siecią gościnną. Gigabitowy port routerów WAN staje się obecnie coraz bardziej wymagany, ponieważ dostawcy oferują tanie plany taryfowe  o przepustowości powyżej 100 Mb/s. Trzy gigabitowe porty LAN są przydatne do łączenia serwerów NAS, TV i komputera w przypadku pracy z dużą ilością danych i treści FHD. Mercusys AC12G to  bardzo dobry wybór z budżetowych rozwiązań.

Plusy Mercusys AC12G

 •   Dobra prędkość,
 •   Gigabitowe porty,
 •   Jednoczesna praca w dwóch pasmach (2,4 GHz i 5 GHz),
 •   Obsługa IPTV,  
 •   Obsługa Vlan 
 •   Niska cena

Minusy
 •   Brak portu USB i serwera DLNA