Wybierz język:  Polish version  English version  Italian version  Spain version  Czech version  Serbian version  Deutsh version  Greek version
tel. +48 32 750 5000
BIURO HANDLOWE 8:00 - 17:00
Kategorie

Lub producenta:
Ostatnio oglądane
Test MikroTika hAP AC2
Portfolio urządzeń RouterBOARD stale rośnie, tłoczno zrobiło się zwłaszcza w segmencie SOHO. Wciąż jednak brakowało urządzenia do zapełnienia jednej z luk w ofercie. MikroTik produkuje wydajny, przystępny cenowo router z gigabitowymi portami, ale bez WiFi – hEX RB750Gr3. Jedynym atrakcyjnym cenowo routerem wykorzystującym standard 802.11ac był dotychczas hAP AC Lite, który niestety nie jest wyposażony w gigabitowe porty - brakowało złotego środka. Wyżej wspomnianą lukę ma zapełnić długo oczekiwane rozwiązanie: hAP AC2.

Router hAP AC2 jest ciekawy z kilku powodów. Posiada dwa moduły radiowe, jeden pracujący w standardzie 802.11 b/g/n oraz drugi pracujący w 802.11 ac. Urządzenie posiada 5 portów gigabit Ethernet oraz port USB. Ciekawostkę stanowi zastosowana architektura ARM, która jest nowością w tym segmencie urządzeń RouterBOARD. MikroTik wycenił hAPa AC2 na 69$, czyli bardzo atrakcyjnie.

Najnowszy hAP otrzymał obudowę znaną nam już z modelu AC Lite Tower. Na całe szczęście zrezygnowano z obudowy takiej jak w hAP Lite, wygląda na to, że MikroTik słucha swoich klientów. Prawdopodobnie jest to nowy kierunek, w którym dążyć będą kolejne urządzenia. Obudowa jest czarna, zaokrąglona i zrobiona z materiału przypominającego w dotyku satynę. Trzeba przyznać, że robi bardzo dobre wrażenie estetyczne. Do tego mamy możliwość postawienia routera pionowo lub poziomo, dzięki dołączonej podstawce. Nowego RouterBOARDa możemy (standardowo już) zasilić z gniazda jack (zasilacz dołączony) lub poprzez port PoE.

Najważniejszy jest jednak sposób działania nowego hAPa AC2. Bez tracenia czasu na testy biurkowe postanowiłem od razy wykorzystać router w niewielkiej sieci firmowej, jako zastępca wysłużonego już RB951G. W trakcie udało się przeprowadzić kilka testów. Pierwszym z nich było sprawdzenie portu USB pod kątem wykorzystania go do podłączenia modemu LTE. Testowy modem E8372H został poprawnie wykryty i działał prawidłowo. Jest to modem hilink, więc w MikroTiku widzimy go jako interfejs LTE.HAP AC2 zastąpił RB951G nie tylko w roli routera, ale również kontrolera CAPsMAN dla sieci access pointów. Przy tej okazji mogłem też przetestować to, co pewnie budzi największą ciekawość – jak moduł radiowy 802.11ac działa w praktyce. Przy wykorzystaniu kanału 80 MHz udało się uzyskać ponad 300 Mb/s dla pobieranych danych i blisko 200 Mb/s dla wysyłanych. Jest to wynik bardzo przyzwoity. Na testowanym laptopie Mackbook Air większość routerów z interfejsem radiowym 802.11ac pokazywała podobne wyniki. W prezentowanej sieci znajduje się również wAP AC, którego osiągi są zbliżone do testowanego hAPa AC2. wAP AC ma natomiast trochę lepszy zasięg, co zapewne wynika z zastosowania mocniejszej anteny.
Kolejna, i w zasadzie kluczowa dla mnie, kwestia to wydajność routera. Do tej porty RB951G wystarczał do pracy, ale jego zasoby były w pełni wykorzystywane w momencie próby wysycenia taryfy, która wynosi aż 500 Mb/s. Router realizuje również NAT, co dodatkowo wpływa negatywnie na jego wydajność. Specyfikacja nowego hAPa AC2 wygląda obiecująco. Mamy 4 rdzenie procesora ARM taktowanego zegarem 716 MHz. Według testów MikroTika hAP AC2 powinien przeroutować blisko 2 Gb przy pakiecie 1500b. Jestem w stanie w to uwierzyć, ponieważ podczas moich testów nie było problemu z osiągnięciem taryfy 500Mb z NAT, a procesor nie przekraczał nawet 1/3 całych zasobów.Na starym RB951G miałem również skonfigurowane kilka tuneli VPN, w tym IPSec, oraz trzy wewnętrzne sesje BGP. Wszystko to bez problemu zrealizowałem również na hAP AC2. Router pracuje produkcyjnie od tygodnia, nie zaliczył żadnych niespodziewanych problemów.

MikroTik modelem hAP AC2 zapełnił lukę w swoim portfolio, a jednocześnie zaoferował rewelacyjną cenę. Strzelam, że urządzenie będzie hitem sprzedażowym. Na pewno nie było to moje ostatnie wdrożenie tego routera.